Setkání světa výtvarného, literárního a hudebního
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ VE PROSPĚCH ÚČINKUJÍCÍCH
Seznamte se s hosty pořadu
KAREL PLOCEK
Studoval na Konzervatoři v Brně a dále na JAMU, obor viola. Je zakládajícím členem komorních souborů Trio od sv. Jakuba a Smyčcové trio Gideon a hudebním pedagogem (Konzervatoř v Brně 1997–2009, ZUŠ Moravské Budějovice). Je předním členem Filharmonie Brno (FB) 1991–2020, v koncertních cyklech FB vystupoval také jako sólista (H. Berlioz – Harold v Itálii, P. Hindemith – Smuteční hudba, J. Novák – Sonata da chiesa). Na koncertních pódiích uvedl řadu skladeb pro violu našich současných skladatelů (např. M. Štědroň, P. Zemek, L. Sluka) a skladatelů 20. stol. (P. Eben, J. Novák). Externě spolupracoval s hudebním vydavatelstvím Gnosis 1995–2004.
Nejen koncertní, ale i vydavatelská a badatelská činnost jsou jeho láskou: znovuobjevil a v interpretaci Stamicova kvarteta na CD vydal hudební díla klasicismu autorů jihozápadní Moravy (Pavel a Antonín Vraničtí, František Vincenc Kramář, František Adam Míča aj.) Často spolupracuje s kulturními organizacemi a knihovnami v ČR. Setkání světa výtvarného, literárního a hudebního je výsledkem jeho snahy propojovat zajímavé osobnosti kulturního života.
ZDENĚK HAMŽA
Absolvoval VUT fakulty stavební v Brně a pracoval jako projektant. Stal se členem Klubu fotografů města Brna a Svazu českých fotografů. V oblasti volného umění postupně přešel od fotografie k manipulované fotografii, obrazům a objektům.
V roce 1991 společně s bratrem založili Hamža atelier a začali se profesionálně věnovat grafickému designu, výstavním expozicím, návrhům interiérů, velkoplošným malbám na fasády budov a fotografii. Roku 2004 se stal spoluzakladatelem občanského sdružení MAGMA. Sdružení vzniklo s ambicí rozšířit kulturní aktivity v oblasti výtvarného umění v Brně.
Současná jeho tvorba je abstraktní, často intuitivní, námětově orientovaná do vesmíru, tedy do oblastí nedozírných, záhadných, neprobádaných, umožňujících meditaci a individuální interpretaci. Výsledek je často umocněn použitím atypických formátů, instalací světelných mikrodiod nebo elektronických součástek a akustických prvků přímo do obrazové plochy.
ANTONÍN BÍNA
Studoval gymnázium a Institut výtvarné fotografie. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR.
Do roku 1989 vystřídal řadu rozmanitých povolání. Od počátku devadesátých let se fotografii věnoval profesionálně. Preferoval dokumentární černobílou fotografii (soubory Traktůrkáři, Krajané, Izrael, Telč, Tóny, Události a slavnosti, aj.). Spolupracoval s celostátně působícími vydavatelstvími a periodiky. Spolu s dcerou Terezou Bínovou založil v roce 2014 v Nové Říši nakladatelství Dobrý důvod, které se orientuje především na vydávání poezie a regionálních autorů. Dosud vydalo na šedesát především básnických sbírek.
TEREZA BÍNOVÁ
Tereza Bínová vystudovala sociální antropologii, psychologii a výtvarnou výchovu. Je psycholožka, ale také úspěšná básnířka a ilustrátorka. Vydala sbírky Souborná zkouška (2014), Mezera je prázdné místo (2017) a Červený obr (2023), za kterou v roce 2024 obdržela cenu Magnezia litera. V roce 2017 také vydala prózu Pan Bína, kde zaznamenala vzpomínky rodiny na svého dědečka, kterého sama nepoznala. Knihu doprovodila vlastními linoryty.
Tereza Bínová je manželkou básníka a publicisty Radka Štěpánka a ilustrovala jeho knihu Velké obcování.
RADEK ŠTĚPÁNEK
Radek Štěpánek je básník, redaktor a rybář. Narodil se v Prachaticích, s manželkou básnířkou Terezou Bínovou žije a tvoří v Brně. Na MU v Brně vystudoval mediální studia a žurnalistiku, pracuje jako redaktor v brněnském v nakladatelství Host.
Později vystudoval i magisterský obor Humanitní environmentalistika. Láska ke krajině a všem formám života v ní, ale i starost a bolest tam, kde krajina trpí, je konstantním pilířem jeho tvorby. Je tak považován za zakladatele a ústřední postavu české environmentální poezie. Vydal celkem jedenáct básnických sbírek: Soudný potok (2010), Přeletět moře nad Bezdreví (2012), Krajky Pagu (2013), Rám pro pavoučí síť (2016), Eroze, Sic sunt homines (obě 2018), Tání (2019), Velké obcování (2020), Vichřice (2021), Pamatuj na střízlíka (2022), Hezké počasí (2023). Je zastoupen v antologii haiku českých a slovenských autorů Šálek dál hřeje dlaně (2020) a v katalogu výstavy Nadevším ticho rybníků (2017). V Českém rozhlase často čte své fejetony.